sobota, 17 sierpnia 2013

Co mówią psy ?

1 . Dźwięki :

a) Niska tonacja - jeżeli pies ma tonację niższą niż zwykle oznacza to groźbę , gniew , agresję.

b) Wysoka tonacja - zazwyczaj u psów wysoka tonacja jest przeciwieństwem niskiej . Oznacza to , że pies jest wesoły , i przyjaźnie nastawiony .
 
c)  Dźwięki powtarzane szybko i często, wskazują na duży stopień pobudzenia czy zaniepokojenia psa. Pojedyncze dźwięki sugerują raczej przelotne zainteresowanie czy zaniepokojenie.


2 . Szczekanie :

 - gwałtowne, w kilku seriach, o średniej tonacji -  sygnał alarmowy, pies uważa że coś się dzieje i powiadamia o tym właściciela 
-  jedno-dwa szczeknięcia w wysokiej tonacji - typowy sygnał powitalny 
- pojedyncze ostre szczeknięcie w niskiej tonacji - sygnał ten można usłyszeć gdy pies zostanie nagle zbudzony, oznacza on irytację 
- pojedyncze ostre szczeknięcie w wysokiej tonacji - wyraża zaskoczenie, można go przetłumaczyć jako pytanie "o co chodzi ? '' 
- wznoszące się szczekanie - to seria szczeknięć, które zaczynają się w średniej tonacji i przechodzą w wysoką. Bardzo charakterystyczny dźwięk związany z zabawą, wyrażający podekscytowanie i podniecenie.

3 . Pysk :

- rozluźniony , lekko otwarty , język trochę wysunięty , sprawia wrażenie uśmiechniętego psa - zadowolony pies :) 

-  pysk zamknięty - towarzyszy różnym zachowaniom, w zależności od tego, co "mówią" inne części ciała. Jeśli spogląda w jakimś kierunku z wysuniętą głową i uszami wystawionymi do przodu, oznacza to zaciekawienie. 
 
- wargi podwinięte odsłaniają zęby - jeżeli pysk jest zamknięty, oznacza to rozdrażnienie, jeśli jest otwarty groźba jest poważniejsza, a atak może nastąpić za chwilę.



4 . Uszy :

uszy postawione, skierowane do przodu - oznaka zainteresowania i zbierania informacji o otoczeniu 

-  uszy drgające, raz do przodu raz do tyłu - oznaka niezdecydowania
-  uszy stulone, przylegające do głowy - oznaka braku pewności, zaniepokojenia lub przestrachu 

5 . Ogon :

 - stojący, nieusztywniony - oznaka zainteresowania
- stojący, wyprężony - zainteresowanie z pewnym elementem agresji. Zazwyczaj ta pozycja ogona występuje przy powitaniu psów, które się nie znają.
- uniesiony trochę ponad linię grzbietu - sygnalizuje asertywnosć. Pies nie czuje się prowokowany, ale jest gotowy do podjęcia dyskusji.
- wysoko uniesiony - znak rozpoznawczy psa, który jest pewny siebie i sprawuje kontrolę nad otoczeniem
- poniżej linii grzbietu, lekko odstawiony - pies jest spokojny i zrelaksowany
-opuszczony nisko, dotykający prawie tylnych nóg - zazwyczaj oznaka niepewności lub złego samopoczucia
 - podwinięty, schowany pomiędzy nogami - wyraża uległosć, niepewność, obawę lub lęk. Ta pozycja pojawia się również, gdy pies chce uspokoić innego, dominującego psa, sygnalizując brak złych zamiarów i podporządkowanie.

6 . Lizanie :

Wbrew pozorom nie jest to psi "buziak". Zazwyczaj jest to rytuał powitalny, ale stanowi także sygnał uspokajający. Jest zachowaniem infantylnym, charakterystycznym dla szczeniąt, zaadoptowanym przez psy uległe czy przestraszone w celu uniknięcia agresji, konfliktu czy skarcenia. Wyraża także prośbę o akceptację i jest oznaką przyjacielskich zamiarów, oraz szacunku dla stojących wyżej w hierarchii. 

7 . Ciało :

 - sztywne łapy i wyprężona postawa lub wolne chodzenie na sztywnych łapach, to postawa która mówi że pies uważa się za najważniejszego i udowodni to wszystkim którzy mają wątpliwości. Gdy dwa psy przyjmują taką postawę, a potem uznają że nie stanowią dla siebie zagrożenia, rozpoczynają rytualne powitanie
- ciało wysunięte do przodu, łapy zebrane razem, to sygnał który prowokuje atak. Pies spotkał drugiego psa o dominującej postawie i daje mu znać, że nie uznaje jego przywództwa. To  rzucenie wyzwania, jeśli przeciwnik je podejmie, dojdzie do walki.
- zjeżony włos to oznaka zbliżającej się agresji wynikającej z różnych powodów, dominacji lub strachu. 
-  włos zjeżony tylko na karku i łopatkach - tak jeży się pies zaniepokojony rozwojem sytuacji,
- włos zjeżony wzdłuż całej linii grzbietu (czasem również na ogonie) to sygnał nieuniknionego ataku.    Czasami wynika z lęku, ale i wtedy pies gotów jest użyć zębów w swojej obronie.
- obniżanie ciała i przypadanie do ziemi to jawny gest podporządkowania. Może wynikać z lęku i niepewności, jak również występować przy powitaniu, czemu towarzyszy lizanie powietrza czy trącanie pyskiem.
- przewrócenie się na grzbiet z unikaniem kontaktu wzrokowego - to najbardziej ekstremalna forma podporządkowania, wyraża lęk i informuje o uległości. Tak akcentującego swą pozycję psa, nie powinien zaatakować żaden inny osobnik.
- pies siedzi z jedną łapą uniesioną - taka postawa jest oznaką braku pewności siebie. Często spotykana na kursach posłuszeństwa, gdy właściciel oddala się, każąc psu zostać na miejscu.
- pies przewraca się na grzbiet pocierając łopatkami o ziemię - stan głębokiego zadowolenia, występuje zazwyczaj w trakcie lub po bardzo przyjemnym wydarzeniu. 
- pies przypada do ziemi, przednie łapy wyprostowane i wyciągnięte do przodu, zad i ogon uniesione - klasyczny sygnał zapraszający do zabawy. Zazwyczaj następuje po nim ucieczka, mająca zachęcić towarzysza do pogoni. Jest to także znak, że wszystko co się po nim dzieje (również warczenie i obnażanie kłów) to tylko zabawa.

Na koniec jeszcze udowodnie , że psy i koty mogą się bardzo dobrze dogadywać  :





 

Źródła :
wikipedia - pies  
Pies.pl 
 
Do następnego postu :) pa pa :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz